Pamiętamy wpis dotyczący Świąt Wielkanocnych i statystyki giełdowej występującej po nich. Tradycyjnie wziąłem więc pod przysłowiową lupę notowania indeksu Wig20 od 2000 roku.
Boże Ciało jest również świętem ruchomym. Stąd możemy dziś zajrzeć w statystyczne wydarzenia najważniejszego indeksu równo 60 dni po Świętach Wielkanocnych.
Widać wyraźnie, że Święto Bożego Ciała nie determinuje uczestników rynku w sposób szczególny. Tuż po jego wystąpieniu wydaje się, że Święto to statystycznie nie ma wielkiego (by nie powiedzieć żadnego) znaczenia na notowania giełdowe, tak w piątek, jak też podczas następnych dni (poniedziałek/wtorek/środa).
Jak zachowuje się rynek po świętach, które występują tylko w naszym kraju? Umieściłem na tej liście 4 polskie święta (Boże Ciało, Wniebowzięcia NMP, Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości). To co dzieje się dzień po- wszystkich czterech jakieś 16-17 lat temu nazwałem (ku uciesze moich kolegów z biura) Objęciem Znicza, bo rzecz w pierwszej kolejności wtedy dotyczyła Świąt listopadowych. Będziemy zatem patrzeć na polską giełdę z tej perspektywy (na przykładzie indeksu Wig20). Ale wszystko w swoim czasie.
Brak zajawki, ponieważ wpis jest zabezpieczony hasłem.
Dziś czas na ostatni miesiąc – listopad
Rozpoczynamy ostatni kwartał – Czas NA październik…dawniej miesiąc oszczędności