Dom Maklerski Banku BPS
Jacek Borawski

Na Boże Ciało skacz …

Pamiętamy wpis dotyczący Świąt Wielkanocnych i statystyki giełdowej występującej po nich. Tradycyjnie wziąłem więc pod przysłowiową lupę notowania indeksu Wig20 od 2000 roku.

Święta, święta i………no właśnie…co po Świętach ???

Boże Ciało jest również  świętem ruchomym. Stąd możemy dziś zajrzeć w statystyczne wydarzenia najważniejszego indeksu równo 60 dni po Świętach Wielkanocnych.

bc20

bcii

Widać wyraźnie, że Święto Bożego Ciała nie determinuje uczestników rynku w sposób szczególny. Tuż po jego wystąpieniu wydaje się, że Święto to statystycznie nie ma wielkiego (by nie powiedzieć żadnego) znaczenia na notowania giełdowe, tak w piątek, jak też podczas następnych dni (poniedziałek/wtorek/środa).

Jak zachowuje się rynek po świętach, które występują tylko w naszym kraju? Umieściłem na tej liście 4 polskie święta (Boże Ciało, Wniebowzięcia NMP, Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości). To co dzieje się dzień po- wszystkich czterech jakieś 16-17 lat temu nazwałem (ku uciesze moich kolegów z biura) Objęciem Znicza, bo rzecz w pierwszej kolejności wtedy dotyczyła Świąt listopadowych. Będziemy zatem patrzeć na polską giełdę z tej perspektywy (na przykładzie indeksu Wig20). Ale wszystko w swoim czasie.

Zobacz również

Data: sobota, 4 Wrzesień, 2021
Autor: Jacek Borawski

Kiedy wrzesień, to już jesień…

… Czas na miesiąc, w którym rodzą się dzieci w Afryce 😉  (pamiętam ten dowcip)  

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 1 Sierpień, 2021
Autor: Jacek Borawski

Kiedy sierpień przychodzi…

… Dziś czas na kolejny, ósmy miesiąc roku. 

Czytaj cały artykuł
Data: piątek, 2 Lipiec, 2021
Autor: Jacek Borawski

Miesiąc lipiec musi przypiec…

… Dziś czas na pierwszy miesiąc nowego półrocza. 

Czytaj cały artykuł