Dom Maklerski Banku BPS
Jacek Borawski

Byki i Niedźwiedzie 2014 (niedziela, 01 lutego 2015)

Jeden z uczestników bloga poprosił mnie bym pokusił się zrobienia statystyki pisanego przeze mnie (tak, tak 10 lat stuknęło we wrześniu ub.roku.) biuletynu „Byki i Niedźwiedzie” za 2014 rok. Identyczny biuletyn  pisałem w diBRE w latach 2004-2008 i w dmPKOBP 2009-2011. Zwłaszcza na początku byłem (szef chyba nie ufał moim „umiejętnościom”) zmuszony do przedstawiania stałej i uczciwej statystyki moich dokonań. W PKOBP robiłem to krótko (statystyki), ale potem i tak odczułem element znużenia i zaprzestałem kontynuacji.

Wyglądało to wówczas mniej więcej tak:

 

 

Jeśli chodzi o miniony rok i wspomnianą prośbę to w pierwszej chwili – (a nie miałem robionych na bieżąco  statystyk) pomyślałem sobie : „To już było” – (mężczyzna zapewne powie to bardziej dosadnie) skupmy się na kolejnym 2015 roku, nie odgrzewajmy kotletów”. Ale potem była druga reakcja : 2014 rok był trudnym rokiem, więc nawet jeśli wyniki byłyby złe albo wręcz bardzo złe to jednak dobrze byłoby zapoznać się z tym i spróbować wyciągnąć z tego wnioski. Przystąpiłem do odgrzebywania danych i żmudnego wyliczania.
W efekcie wyniki biuletynu Byki i Niedźwiedzie 2014 – indeks skumulowanych Byków i indeks skumulowanych Niedźwiedzi na tle indeksu Wig wygląda tak.

Indeks Byki  +8,57% (linia zielona)

Indeks Niedźwiedzie -28,85% (linia czerwona)

Wig +0,22% (linia niebieska)

 

Wyniki zwłaszcza skumulowany „indeks Byki” nie rzucają na kolana, ale też sprawiają, że na myśl o minionym roku jednak nie czerwienię się ze wstydu .
Ładny wynik „indeks niedźwiedzie” potwierdza, że był to rok bardziej niedźwiedzi niż byczy, co większość z nas inwestujących odczuła przecież w naszych portfelach.

Trzymam się w życiu zawodowym jednej stałej zasady a brzmi ona : „To już było”. Nie lubię grzebać się specjalnie w przeszłości, choć czasem lubię powspominać stare czasy, a zwłaszcza wypadki, które w znaczący sposób wpłynęły na moją edukację : Na to składają się te dobre, a zwłaszcza przemyślane (zysk jest wypadkową wielu zmiennych – czasami jak wiemy przypadku) jak i te stratne, albo raczej głupie i chaotyczne, wymyślone na tzw. kolanie pomysły i transakcje.

Ale to już było – 2007 – 2009 czy 2014 rok są za nami i niczego już w nich nie poprawimy, choć mówią, że aby być przygotowanym na przyszłość trzeba jedynie wyciągać prawidłowe wnioski z przeszłości. Dlatego czytam to co napisałem, wyciągam wnioski i jadę dalej trudną, zmienną i skomplikowaną drogą jaką jest proces analizowania i inwestowania giełdowego. I na koniec nutka patosu się wkradła – tak trochę z rozpędu.

Zobacz również

Data: sobota, 27 Listopad, 2021
Autor: Jacek Borawski

Zabezpieczony: Gracz Roku sezon 1 – informacje ogólne

Brak zajawki, ponieważ wpis jest zabezpieczony hasłem.

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 14 Listopad, 2021
Autor: Jacek Borawski

Gdy w listopadzie wody się podniosą,…

Dziś czas na ostatni miesiąc – listopad  

Czytaj cały artykuł
Data: wtorek, 5 Październik, 2021
Autor: Jacek Borawski

Gdy październik ciepło trzyma…

Rozpoczynamy ostatni kwartał – Czas NA październik…dawniej miesiąc oszczędności  

Czytaj cały artykuł