Dom Maklerski Banku BPS
Jacek Borawski

Co marzec wypiecze…

… Dziś statystyczny trzeci miesiąc roku. 

matrcu

      Tradycyjnie wziąłem więc pod przysłowiową lupę indeks Wig20. Wiemy, że marzec statystycznie jest miesiącem nijakim, no bo skoro średnia zmiana wynosi -0,01% . A jak to wygląda w rzeczywistości po “wgryzieniu się w temat”.

marz2

Najbardziej byczym dniem jest 25 marca, a niedźwiedzim 12. Tak wygląda tabelka “dzień po dniu”

iii-3

    Do połowy miesiąca spada, a potem do końca miesiąca rośnie. Wszystko odbywa się w strefie niecałych 3%. Wniosek – Nie jest tak niemrawo jak się na początku wydawało.

iii4

Przełóżmy to na zamknięcie lutego

iii5

Wtedy indeks na koniec lutego wyniesie nieco ponad 1915 pkt

         Zwracam uwagę, że statystyczny marzec to klasyczny lej po bombie. Gdybyśmy zajmowali się analizą świecową powstała by typowa ważka doji lub też parasolka. Widać wyraźnie, że częściej marzec w XXI wieku jest jednak “na czerwono”. Ciekawostka, ubiegłoroczny spadek (-14,48%) nie zmienia kształtu wspomnianego “leja”. Wprawdzie spadki w marcu pojawiają się częściej, ale wzrosty jak już są to są nieco silniejsze (celowo nie wliczam tu ubiegłorocznego, nietypowego)

sred

Zbiorczo pierwszy kwartał wygląda następująco :

zibioroczx

Zreasumujmy, statystykę z pewnością trzeba stosować z umiarem, a nie wierzyć bezgranicznie. Także nieustannie zwracać baczną uwagę na wnioski.

Cyber_men-

Powiedzmy, że jedną nogą stoisz w piekarniku, a drugą w wiadrze z lodem. Według ludzi od procentów powinno ci być całkiem wygodnie.

Jeden komentarz do: “Co marzec wypiecze…”

Alone knight

05 marca 2021, godzina: 20:33
Alone knight

Dla mnie wig20 od dluzszego czasu nic nie prezentuje. pamietam sesje gdy kghm byl +5% a orlen -5%. w posumowaniu przekazano ze wzrosl 0,1%. po co mi taka informacja 🙂

Dodaj komentarz:

`

*

Zobacz również

Data: niedziela, 11 Kwiecień, 2021
Autor: Jacek Borawski

Weekend z siłą relatywną (9-kwi)

Czytaj cały artykuł
Data: piątek, 9 Kwiecień, 2021
Autor: Jacek Borawski

Selekcja czyli Alone in the Dark…

Zajmijmy się selekcją.   Dzisiejszy dzień sponsoruje literka R

Czytaj cały artykuł
Data: środa, 7 Kwiecień, 2021
Autor: Jacek Borawski

Święta, święta i………no właśnie…co po Świętach ???

               Wiemy, że czas poświąteczny to okres generalnie łaskawy dla byków. Ułóżmy więc ciąg dwudziestu jeden (2000-2020) lat kolejnych czterodniówek. Kupujemy indeks Wig20 tak by mieć go na otwarcie wtorkowej, poświątecznej sesji i zamykamy w piątek. Rzecz jasna nie płacimy prowizji. Robimy tak przed 20 lat.

Czytaj cały artykuł