Dom Maklerski Banku BPS
Jacek Borawski

Powstanie listopadowe

          John_Atkinson_Grimshaw_-_A_November_Morning

                 Do tej pory mogliśmy o giełdowym listopadzie powiedzieć, że to miesiąc nudny i wyjątkowo ma coś w sobie z obrazu Johna Atkinsona Grimshawa – „A November Morning”.

                       Warto zwrócić uwagę, że (tab1) nigdy dotąd w historii notowań indeksu Wig20 nie zdarzył się wynik dwucyfrowy. To co rzuca w oczy to średnia (także średnia minus skrajne) nieznacznie odbiegająca od poziomu 0. Być może dla inwestorów z krótszym stażem nie ma to żadnego znaczenia, ale ci co są na rynku od dawna i kierują się jakąkolwiek statystyczną logiką i średnią muszą być w tym roku mocno zaskoczeni.

listopad

Rzecz jasna, nie wiemy jak zakończy się ten miesiąc, ale warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną tabelkę. (tab2) Pokazuje ona jak wiele od zamknięcia z poprzedniego miesiąca wzrósł kurs do listopadowego maksimum.

list2

       Nawet najmocniejszy ruch do tej pory (2000 r.) ma się nad wyraz słabo w stosunku do aktualnego. Ponad 22% tym razem, co najmniej, bo przecież może być więcej rzuca na kolana i potwierdza fakt, o którym może gdzieś w potoku zdarzeń zapominamy. Ten rok jest specyficzny, choć każdy może w tym miejscu rzec w kontrze do wcześniejszej tezy, że przecież każdy rok na swój sposób takim jest.

2 Komentarze do: “Powstanie listopadowe”

Anonim

24 listopada 2020, godzina: 11:34

kiedy wróci FoH pozdrawiam

Jacek Borawski

24 listopada 2020, godzina: 12:24
Jacek Borawski

specjalnie dla wszystkich anonimów w prezencie

Dodaj komentarz:

`

*

Zobacz również

Data: niedziela, 28 Maj, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FoHa (28 maja)

N                   W tym roku mija 30 lat gdy zainteresowałem się giełdą i wykresami. Nie będzie przesadą, że przez 30 lat po 365 dni obejrzałem dziennie po 100 (lekką ręką) wykresów, co da circa jakiś milion obejrzanych wykresów.

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 14 Maj, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FoHa (14 maja)

Fakty Opinie Hipotezy   Wig20 Ostatnimi czasy indeks najwiękjszych spółek nie wydaje się być specjalnie interesujący. Niski Range i co za tym idzie niewysoka zmienność bardziej premiują stronę popytową. Problem jednak leży w tym, że byki najwyraźniej ociągają się a przebywanie tuż przy styczniowym szczycie zaczyna być powoli irytujące. Jeżeli jesteś trendowcem i nie łapiesz punktów zwrotnych nie powinieneś mieć żadnych problemów …

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 16 Kwiecień, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam foha (16-IV)

Fakty Opinie Hipotezy Wig20 Byki pokonały w górę strefę niedźwiedzi, zamknęły ważne marcowe okno bessy a na wykresie pojawiły się trzy kolejne białe korpusy.

Czytaj cały artykuł