Dom Maklerski Banku BPS
Jacek Borawski

Strzelam FoHa (15-III)

Fakty Opinie Hipotezy

Wig20

     w20

            Wiemy że ubiegłotygodniowy spadek był najsilniejszym (-22,6%) w historii notowań indeksu Wig20. Spadkiem nie dającym porównać się w zasadzie z niczym (żadnym) wcześniej. Oczywiście poziom biorąc pierwszy z brzegu jakikolwiek wskaźnik np. ADX(14) dzienny (51 pkt.) dostaniemy sygnalizację niezwykle dynamicznego trendu – powoli jednak wyczerpującego swój spadkowy potencjał. Niemniej niezwykle jednak trudno będzie o jakiekolwiek daleko idące logiczne i uzasadnione porównania, założenia a tym bardziej wnioski. Nie istnieje w tym wypadku albo prawie nie istnieje zachowanie standardowe. W obecnej chwili, jeśli w ogóle inwestować znaczącym kapitałem to można to robić tylko i wyłącznie na tzw. „czuja”, bo tanio – tyle, że jak było we środę ? Czwartkowy spadek był także największy w historii notowań, ale tylko nieznacznie większy od tego w październiku 1997 roku. Spadek ów był wynikiem ruchu i wieści jakie wtedy nad ranem dotarły z Hong Kongu.

w20 1997

             Pamiętam ten dzień doskonale, ja pracownik zespołu zleceń telefonicznych, przyjmowałem zazwyczaj ok 20-30 zleceń rano na nową sesję, Tego dnia przyjąłem ok 120 zleceń z czego wszystkie były na sprzedaż, z czego 119 było po PKC. Historia pokazuje, że po dalszym okresie zawirowań wtedy jednak było niżej, ale dynamika ruchu znacząco obniżyła się. Takie założenia trzeba i teraz (stety lub niestety) poczynić. Reasumując, jeśli przez tym tygodniem inwestorzy inwestujący bezpiecznie pozostali nieaktywni, w nadchodzącym pozostają nimi tym bardziej, reszta robi swoje, o ile w ogóle ma za co.

w20000

I na koniec jeszcze jedna myśl. Jestem typem który uważa, że mniej przykrości na rynku przydarzy się, gdy (otwierając pozycję) będzie on pozbawiony podniesionej zmienności. Po prostu jest nieco bardziej przewidywalny. Za taką, z perspektywy tego indeksu uważam poziom 1,80% (średnia z 14 dni) a w przypadku pewnych założeń do 2,20%. Potem rynek jest w zasadzie nieobliczalny…i może zrobić dosłownie wszystko,,,

50 Komentarze do: “Strzelam FoHa (15-III)”

pirx

15 marca 2020, godzina: 19:01

„Spadkiem nie dającym porównać się w zasadzie z niczym (żadnym) wcześniej”
Panie Jacku, najnowszy FOH też nie da się porównać z żadnym innym.
najmniej grafiki, najwięcej tekstu.
w zasadzie (jeśli by się trzymać konsekwentnie zasad) najbliższy FOH powinien być za 4 m-ce.

Jacek Borawski

15 marca 2020, godzina: 19:05
Jacek Borawski

Pirx
Także co najmniej do połowy lipca zmienię nazwę wpisu ze „Strzelam Foha” na „Rżnę głupa”

Marcin

15 marca 2020, godzina: 23:15

Bardzo dziękuję za Pańskie przemyślenia! Spotkaliśmy się po raz pierwszy już chyba ponad 10 lat teamu i od tej pory cały czas obserwuje. Do tej pory nie miałem okazji podziękować. Pamiętam, że jako młody student zafascynowany giełdą po Pańskim wykładzie stwierdziłem, że to profesjonalne inwestowanie nie ma w sobie nic z wielkich emocji Wilka z Wallstreet tylko jest zwykłym, chłodnym, „nudnym” rzemiosłem. Przyznam, że byłem wtedy odrobinę rozczarowany i było mi nawet trochę smutno. Natomiast z każdym rokiem zaczynam to wszystko lepiej rozumieć. W Pana kategoriach finansowych jestem raczej „golasem” i pomimo, że jako golas przez 13 lat mniej lub bardziej intensywnego inwestowania jestem w okolicach stopy zwrotu na poziomie 0 to czytanie Pańskich wpisów sprawia, zawsze coś z tego wyciągnę dla siebie. Mam nadzieję, że z czasem jak mój kapitał bardziej urośnie, a profil ryzyka zmaleje to będę mógł się w pełni zastosować do Pańskich zasad. Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam w tych szalonych czasach!

Borys

16 marca 2020, godzina: 12:42

Pan Jacek tak zawsze zachwalał płynnośc na Wallstreet a tam tydzień bez zawieszeń notowań tygodniem straconym , to ma być giełda wolnego rynku i mocarstwa światowego , sterowanie ręczne na autopilocie .

Dostałem maila od jednego szkoleniowca nigdy nie zarobił tyle co obecnie- depozyt razy 7 to co on robił przez całą hosse w USA , Tuszkiewicz z Investio ,jak on to zrobił-kolejny MAGIK jak cały czas robił objazd kraju jako Artysta rynków z CMC za par złotych i szkolenia za 200 zł w promocji . Reklama dźwignią handlu .

Alone_knight

16 marca 2020, godzina: 13:02
Alone_knight

JB

A niby PGE było po promocji a teraz znów -50%. To kiedy mnie naciagneli teraz czy wtedy ?

Tomasz

16 marca 2020, godzina: 14:23

Panie Jacku już powoli może Pan wzywać, sugeruję narodowego Czempiona PKO

JJS

16 marca 2020, godzina: 14:56

Czy można prosić o przesłanie nagrania z dzisiejszego webinarium? Zdążyłem na samą końcówkę.

Jacek Borawski

16 marca 2020, godzina: 15:10
Jacek Borawski

Tomasz
ale na 100% ? 😉 na początek chciałem ogłosić wezwanie na Alior 😉
1,6 mld mam w lewej kieszeni spodni
c/wk 0,24

Borys

16 marca 2020, godzina: 15:29

16 marca 2020, godzina: 13:02

JB
A niby PGE było po promocji a teraz znów -50%. To kiedy mnie naciagneli teraz czy wtedy

Jedyne wyjście kup teraz większy pakiet na -50% i uśrednisz, będziesz miał tylko 25% straty a jak kupisz 2 razy taki pakiet to jeszcze mniejsza strata a jak dokupisz 90% więcej niż masz to jeszcze mniejsza strata tak robią wszędzie .

Borys

16 marca 2020, godzina: 15:40

U nas już po spadkach ,przy -10% w USA nasi zaraz zrobią plusy na WIG 20 , jest tak tanio że po prostu OKAZJA ŻYCIA , szkoda że człowiek nie ma tyle kasy co FED i mógłby sobie wszystko kupić co chce , mega promocje

wszędzie równoważą , znów się sprawdzi kto kupił w poniedziałek na wygasanie serii

Jacek Borawski

16 marca 2020, godzina: 19:12
Jacek Borawski

Marcin
Dziękuję za wczorajszego posta,. takie słowa są zawsze miłe,
Z giełdą trzeba zawsze ostrożnie.
Czy ktoś inwestuje jako „Golas” czy jako „Bogacz” nie to nie ma znaczenia
każdy musi dźwigać swój krzyż, swój ciężar
może też tak być że nie każdy jest gotowy psychicznie
na zderzenie z bogactwem, trzeba robić swoje i najlepiej jak się potrafi, jednocześnie tak by kapitałowo zbyt daleko nie cofać się
stąd najważniejsza na świecie w inwestowaniu (zresztą nie tylko)
pozostaje bezwzględnie ochrona kapitału i kontrola ryzyka
reszta jest tak naprawdę bez znaczenia…
wierzę że z czasem dołączy PAn do grupy tych „naznaczonych” tych predysponowanych do osiągnięcia tego co nie jest dane zbyt wielu próbującym.
pozdrawiam

Jacek Borawski

16 marca 2020, godzina: 22:32
Jacek Borawski

„Dostałem maila od jednego szkoleniowca nigdy nie zarobił tyle co obecnie- depozyt razy 7 to co on robił przez całą hosse w USA , Tuszkiewicz z Investio”
znałem takiego co przewidział w kwietniu 2003 wielką hossę 2003-2007 co nie przeszkodziło mu w maju 2003 zbankrutować siedząc na krótkiej
także co kto mówi po fakcie jakoś mnie osobiście specjalnie nie rusza…

Marcin

16 marca 2020, godzina: 23:15

JB
Dziękuję, uważnie Pana czytam i głęboko nad wieloma tematami myślę. Na-pewno upłynie jeszcze trochę czasu zanim przyznam rację, że giełda jest dla spokojnych i opanowanych i nie da się tu (jak nigdzie) łatwo i szybko zarabiać albo (czego sobie życzę) kiedy uda mi się wsiąść dobrze przygotowanym do pociągu jadącego w dobrym kierunku 😉

Tymczasem w tej prezentacji, na slajdzie 112 pomylił się Pan tylko o jeden dzień, powinno być 12 marca: http://www.stockmasters.pl/rzecz-o-statystyce-kontraktach/

Pozdrawiam

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 08:38

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 09:18
Jacek Borawski

jestem wstrząśnięty nie mogę wrócić do siebie

Borys

17 marca 2020, godzina: 09:18

Witam!

Bieżąca sytuacja na rynkach jest piękna dla tych, którzy mają strategię. Daytrading jest przyjemnością, ponieważ jest zmienność. Dlatego też postanowiłem odświeżyć jedną ze strategii, którą już dawno temu dzieliłem się w ramach Investio, która została ciepło przyjęta i do dziś daje fajne rezultaty.

Prawdę mówiąc z jej elementów korzystam sam, a w ciągu 3 tyg. depozyt u brokera pomnożyłem 7 razy. Dodam, że bez nadmiernej dźwigni i ryzyka, na webinarze pokażę przykłady.

Nie lubię żadnych insynuacji ,że kogoś oczerniam , obrażam albo jeszcze coś innego , rozumiem ,że pieniądze ze szkoleń nie smierdzą ale takie wszyscy dostali wiadomości mailowe.

małyjanio

17 marca 2020, godzina: 09:19

No to dziś mamy, lekko parafrazując wieszcza: „Wzrosty, wzrosty na giełdach, z Dow Jonesem i choćby mimo Jonesa!”

Borys

17 marca 2020, godzina: 09:19

Panie Jacku co by się nie działo strategia kupna w poniedziałek przed wygasaniem znowu dała zarobić , ciekawe jakby to wytłumaczyć logicznie bo to jakiś fenomen .

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 09:22
Jacek Borawski

Borys
mój znajomy to wymyślił, 14 lqt temu, zarobił w 1,5 roku spekulując tylko na wygasającej w tygodniu serii
i z 20.000 dotarł do 910.000

Borys

17 marca 2020, godzina: 09:23

W Chinach PKB ma spaść o 9% a do końca maja większość linii lotniczych zbankrutuje takie są wieści , czy to już panika czy realia ?

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 09:28
Jacek Borawski

„depozyt u brokera pomnożyłem 7 razy.”

i chciało by się napisać i co dalej ?
pan Sławek przewidział że Optimus pójdzie z 40 na 400 – na koncie miał 1 akcję
to dobry jest czy dupa wołowa ?

pomnożyć depozyt 7 razy nic nie znaczy

mój dobry znajomy który miał na lokacie 82 mln zł. mawiał – jak zarobię 1 mln zł, dalej tego nie będzie widać
ale jak komuś powiem że tyle zarobiłem to mu spodnie opadną z wrażenia, a jak ktoś zarobi 100,000 zł. to dalej jest biedny….

jak ktoś pomnożył 7 razy depozyt – to może w końcu przekroczył 5000 zł. na koncie
bo przecież pykał mikrolotem…

Zwracam uwagę na dokonania Wagnera – nie pieprzy bez sensu tylko podaje wycenę
i nikogo nie obchodzą szczegóły…

Wniosek : bądźmy praktyczni i nie pieprzmy bez sensu, najważniejszy jest punkt odniesienia

Tomasz

17 marca 2020, godzina: 09:29

QE w Rzeczypospolitej tego jeszcze nie grali

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 09:31
Jacek Borawski

Tomasz
zaraz ktoś tu pomnoży depozyt 49 razy

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 09:42
Jacek Borawski

i jeszcze jedno miałem kolegę (inteligentnego) który miał w zanadrzu kilka-kilkanaście strategii
inwestycyjnych. Wszystkie razem i każda z osobna płaciły do dupy w długiej perspektywie
ale średnioterminowo w zależności od rodzaju trendu niektóre po prostu były rewelacyjne
Z tym że nie wiadomo nigdy było którą na daną chwilę wybrać, ale po fakcie były kilerami…
przykład jego wypowiedzi : mam system ale zapłacił tylko (po fakcie) na indeksie w Tajwanie
w każdym razie po każdym znaczącym ruchu z kapelusza wyskakiwał mu po fakcie najlepszy z systemów w danym momencie mówił
„aby zarobić duże pieniądze – odświeżyłem sobie ten system…”

Borys

17 marca 2020, godzina: 09:42

Na oporze FW20 zagrywam S -ki z trendem , kiedyś tego nie umiałem ,żeby grać z trendem , ile lat zmarnowałem ,

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 09:44
Jacek Borawski

Borys
nigdy nie jest za późno

Borys

17 marca 2020, godzina: 09:47

Panie Jacku ale z marketingowego punktu widzenia jak to brzmi , pomnożyłem depozyt 7 razy w ciągu 3 tygodni praktycznie bez ryzyka , i jak znam ludzką psychikę każdy weźmie cały swój kapitał przemnoży przez 7 i SIĘ NAPALI na szkolenie , bo tak to działa , pamiętam jak w Investio ten co pomnożył depozyt razy 7 robił live , jak raz rano zagrał i stracił 600 zł to był mega wkurzony , to tak w ramach krakowskich centusi .

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 09:48
Jacek Borawski

ja diluję na forexie ale gdy Range z 6 dni przekracza 2,5-3% jest z natury ciężko
więc od 2 tygodni nic nie robię… bo
najniższy R6 jest na EurCad 2,7%

Borys

17 marca 2020, godzina: 09:50

Panie Jacku ale to raczej małe pozycje i tylko w ciągu sesji , nie zostanę obecnie z żadnymi pozycjami przy takiej zmienności i lukach , albo biorę L-ki na -10% albo S-ki na oporze na +10 i szybko realizuje zyski i wstawiam SL .

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 10:00
Jacek Borawski

Borys
każdy coś tam robi ale przecież nie trzeba od razu pozować na wielkiego Macho
robi się transakcje :
tyle że niektórzy jak tracą używają 10 decybeli by nas o tym poinformować a najlepiej wcale,
natomiast jak zarabiają to dźwięk podchodzi pod 90 dB

W efekcie mamy przykładowo osobę RZ który w 2019 roku robił transakcje i wszyscy się jarali jak zarabiał
a na koniec roku napisał że jest na lekkim minusie…i cała gawiedź była lekko zdziwiona
niestety na giełdzie jest tak, że te dobre i te złe czasem a nawet często kompensują się
i zawsze warto o tym pamiętać

Co do siebie pod koniec lutego popełniłem błąd na Forexie – kosztował mnie on cały sowity wypracowany zysk z danego tygodnia
i jeszcze coś na poczet przyszłego…
nie robię z tego problemu bo częściej błędy rzadziej nieudane transakcje systemowe będą zdarzały się – jak w życiu

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 10:05
Jacek Borawski

RQ vel Arek
jestem konkretny i tego samego jako analityka oczekuję od innych, byłem Analitykiem technicznym w 2001 kiedy nikt w Polsce nie robił tego typu opracowań i nauczyłem się przez ten czas jednego jeśli za analizą nie idzie konkret – to całość jest do piachu
co to za tekst – powinno spadać – mówiłem że powinno spadać – żona mówiła,
mówiłem 2 tygodnie o krachu – mój pies to słyszał
to wszystko nic nie znaczy….
jest propozycja zlecenia, jest stop, jest trailing, jest zamknięcie,
jest podsumowanie transkacji

jak ktoś mówi po fakcie że właśnie 100 lat temu otworzył krótką na Wig20 i ma stopa na sowitym zysku
to widać że kołek,

Niestety na rynku kapitałowym jest pełno niedopieszczonych przez żony analityków

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 10:09
Jacek Borawski

miałem przyjemność zaproponować na czwartkowym webinarze 2 spółki do kupna
po raz pierwszy w czasie tego przecieru…
i od tego nie uciekam – propozycje były z uzasadnieniem
oczywiście za wielkość kapitału nieadekwatną do standardowego…
nie robię z siebie Macho po prostu wykonują swoją robotę najlepiej jak tylko potrafię
i nie interesuje mnie robienie publicity,
zajmuję się pracą, i rzadko używam słów
„tak jak mówiłem” albo każdego innego, który podkreślałby moją „boskość”

Alone_knight

17 marca 2020, godzina: 13:00
Alone_knight

JB

Ciekawa sprawa z tym BBD: właśnie na tej spółce mój kolega zarobił 5x wkład. Bawił się drobnymi i doszedł do wniosku ze 20 tys to za mało żeby zarabiać 5% rocznie. Wrzucił wszystko w jeden złoty strzał. Zarobił 100ty i chciał jeszcze więcej, ale zona mu powiedziała ze skoro maja na swoje mieszkanie to może czas kupic a nie wynajmować. Miesiac później wypowiedział mu właściciel umowę i .. musiał kupic mieszkanie. Pytanie – czy to przypadek ? Dziś twierdzi ze to Boża opatrzność 🙂

Borys

17 marca 2020, godzina: 14:02

Handluję na rynku od 2008 roku. Trwa najpiękniejszy czas, jaki do tej pory przeżyłem jako inwestor!

Panie Arku takie zdanie jest w mailu , wystarczy czy wkleić SCAN

Wydarzenie specjalne online
Czwartek, 19 marca, godz. 20:00
Handluję na rynku od 2008 roku. Trwa najpiękniejszy czas, jaki do tej pory przeżyłem jako inwestor!
Rezerwuję miejsce

Wydarzenie specjalne online
Czwartek, 19 marca, godz. 20:00
Handluję na rynku od 2008 roku. Trwa najpiękniejszy czas, jaki do tej pory przeżyłem jako inwestor!
Rezerwuję miejsce

Jacek Borawski

17 marca 2020, godzina: 14:40
Jacek Borawski

Alone_
Domyślam się że posłuchał Pan poniedziałkowego webinaru 😉

Alone_knight

17 marca 2020, godzina: 14:43
Alone_knight

no a jak 🙂

Borys

17 marca 2020, godzina: 17:07

Pan Jacek zmienił zdjęcie , HOSSA jak nic , kupujemy PKC przecenione perły , znów będzie pełno dzieci kwiatów hossy.

Borys

17 marca 2020, godzina: 17:26

4 marca doszliśmy do 200 na M15 dokładnie tak jak dzisiaj , o H1 to na razie nie będę pisał bo mi jej wykres nie obejmuje ,

ale GLAPCIO odpalił obniżka 50 pkt bazowych , oby nie było z tym jak po obniżce FEDu za pierwszym i drugim razem , u nas 5% inflacja i cięcie stóp do 1 % , pewnie wszyscy siedzący w domu w kwarantannie o niczym innym nie myślą tylko jak brać tanie kredyty.

Nawet Jackowski uległ panice , pisze ,że się boi a dopiero co MUNDROWAŁ się jak TRUMP i smiał z korono wirusa

Tomasz

17 marca 2020, godzina: 18:14

Morgan dowalił z prognozą PKB – 3,6 minussss!! Pesymistycznie – 5 z hakiem

Artur

17 marca 2020, godzina: 21:32

Panie Jacku, czy na Czwartkowe Webinary zapisać się jeszcze można ?

Borys

18 marca 2020, godzina: 09:38

Alone Knight dokupiłeś PGE zobacz jak daje zarobić , dzień bez wideł dniem straconym

robert

18 marca 2020, godzina: 18:26

a swoją drogą Trader 21 który szortował tesle przy 300 i trzymał ją do końca lada dzień wyjdzie na zero ,a jesli dobierał jak zapowiadał po nawrotce o10% od szczytu cos pewnie zarobi:))) ..wiem to głupie pytanie co pan sądzi o pzu? Korciło mnie w poniedziałek ,ale nie brałem,lepiej stracic okazje niz pieniądze:))

pirx

19 marca 2020, godzina: 06:37

Panie Jacku zmień Pan to zdjęcie !
żona zajrzała w monitor, zazdrosna.

Jacek Borawski

19 marca 2020, godzina: 09:37
Jacek Borawski

Ale to jest sympAtyczne

Borys

19 marca 2020, godzina: 12:15

PIRX pan Jacek ma świetne zdjęcie natomiast twoje jest tak brzydkie i durne ,że pan Jacek powinien je usunąc bo mnie straszy po nocach .

pirx

19 marca 2020, godzina: 13:12

borys
jakoś mi nie zależy żeby się tobie podobać.
ponadto, ten kto wie co to za portret, uznaje go za PIĘKNY.
ten kto nie wie, nie jest dla mnie obiektem do rozmowy.
koniec tematu.

Jacek Borawski

19 marca 2020, godzina: 13:30
Jacek Borawski

Pirx
każdy kto wśród 20 ulubionych płyt nie ma tej z tą okładką ma u mnie na dzień dobry zasadniczo przechlapane ;))

pirx

19 marca 2020, godzina: 14:07

u mnie jest w top5.

pirx

19 marca 2020, godzina: 15:15

swoją drogą mój nr 1 też ma piękny portret.
https://bonito.pl/fragmenty/472492/0
jeśli kiedykolwiek zmienię swój wizerunek to właśnie na tą kształtną koleżankę.

Jacek Borawski

19 marca 2020, godzina: 20:00
Jacek Borawski

Mój numero 1 ma same białe krótkie paski na okładce, coś co przypomina cegły 😉 i mur

Dodaj komentarz:

`

*

Zobacz również

Data: poniedziałek, 25 Wrzesień, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FOHa (25-9-23)

  Wig20

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 17 Wrzesień, 2023
Autor: Jacek Borawski

Złota, Srebrna, Brylatnowa? A może jedynie tekturowa Dziewiątka

Dla moich twitterowych znajomych Versus_Jack zebrałem na szybko i na gorąco wszystko to, co w inwestowaniu poza samym systemem (AT,AF,APortfelowa) może mieć znaczenie. W pewnym momencie zauważyłem, że nie da się tego w twitterowej formie czyli bardziej skondensowanej przedstawić. Nie wnikałem również za mocno w psychologię inwestowania bo tematyka jest zbyt olbrzymia jak na ten wpis. I oto kwintesencja weekendowych przemyśleń:

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 10 Wrzesień, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam alfabetycznego FOHa (10-9-23)

Czytaj cały artykuł