Dom Maklerski Banku BPS
Jacek Borawski

Polowanie na Czerwony Październik… (31-X)

….dobiegło końca
Wig20

w209

          Zakończył się chyba najbardziej dynamiczny statystycznie (lub drugi po styczniu) miesiąc w roku. Październik statystycznie jest raczej neutralny (choć w tym wieku jest zdecydowanie na plusie), a to dlatego, że silne wzrosty w niektórych latach były znoszone przez podobne na sile spadki w latach innych. Tym razem jednak niedźwiedzie były górą.

hhhh

           Z trendem o ile jest silny nie dyskutuje się. Ja nie dyskutuję. Skoro w ciągu dwóch miesięcy kurs nie miał siły by znaleźć się nad zwykłą średnią z 45 sesji to o czym my mówimy. To tylko technicy o słabym wzroku albo niepoprawni optymiści mogli liczyć tu na wzrosty znikąd. Tymczasem inwestor powinien być przede wszystkim w pierwszej kolejności realistą, to przez realne pieniądze użyte podczas inwestowania. Zdarzają się oczywiście drastyczne wypadki typu „czas popuścić trochę gotówki”, ale w ogromnej większości wypadków inwestorzy jednak chcą zarobić i pod realne założenia „kładą” swoje pieniądze.

wmadx

          Na wykresie miesięcznym wskaźnik utrendowienia ADX(14) znajduje się na już wysokim poziomie 35 pkt., a pomijając 2008 (gdy zmienił kierunek z góry, a nie standardowo z dołu) najwyższy w historii podczas spadków. To pokazuje, że warto na obecną chwilę próbować trzymać karty przy orderach, i przede wszystkim nie „wirażkować” co się wśród uboższych kapitałowo (a pyknę sobie dla sportu, tudzież z nudów) inwestorów zwłaszcza nader często zdarza. Pomijam też milczeniem drobny szczegół, że często w takich sytuacjach widać kto jest, a kto nie „pieniężny”.

w2091

          Przy takim oznaczeniu jak na fotce powyżej powinniśmy (choć niekoniecznie) wykonać nowy tegoroczny dołek. W listopadzie będzie ciężko, dlaczego? Bo to jedyny miesiąc w roku, który nigdy w swojej długiej historii nie zanotował „dwucyfrówki” – tak ani w górę ani w dół, licząc rzecz jasna po zamknięciach miesięcy. Stąd uważa się (a  jeśli nie się to ja tak uważam, że listopad uchodzi za najbardziej nudny inwestorsko miesiąc w roku. Gwoli ścisłości, okolice środka tego miesiąca to statystycznie najlepszy moment dla średnioterminowych byków. Pamiętajmy jednak, że ten rok jest specyficzny – co oznacza by być ostrożnym bardziej niż zwykle.

Dodatkowa ciekawostka – kurs zatrzymał się na koniec miesiąca kilka punktów powyżej lutowego zamknięcia

kilkpky

 w20fale

         Przy tym oznaczeniu fal (preferowanego przez mnie na początku miesiąca – bardzo słaba i płytka czwórka) doszło do wydłużenia 5 fali. Często przyjmuje się założenie że gdy fala 5 staje się dłuższa niż fala 1 zdarza się automatycznie przejść do układu z równością fali 3 (lub sumie 1/3). Jak widać, w tym momencie ten zasięg został zrealizowany i wcale nie jest powiedziane, że w tym miejscu albo gdzieś nieopodal na rynek wejdą poszukiwacze dołkowych skarbów. Z tą różnicą, że tym razem wejdą do gry ci bardziej roztropni z przysłowiową koncepcją w garści. Trendowcy zwłaszcza spoglądający w górę mają święty spokój – w końcu to tylko oznaczenie trendu ale sam trend nadal pozostaje spadkowy. Trudno w tym momencie wchodzić znaczącym kapitałem z myślą o wzrostach zwłaszcza, że rynek tu za bardzo nie wykazuje podstaw do przyhamowania, tym bardziej że „piątka” ma słabą i pogmatwaną strukturę

weweek

      Na wykresie tygodniowym biały korpus większy niż 1% miał miejsce w połowie sierpnia. Stad dziwię się jak można było próbować optymistycznie spoglądać na ostatnie wydarzenia na rynku….

w200000

            Gdybym miał wybrać jedną jedyną koncepcję, której jestem fanem wybrałbym tę, która mówi, że obecnie strukturalnie budujemy coś co przypomina zachowanie rynku z lat 2001-2002. Oznaczałoby to, że nim pojawi się magiczne słowo „hossa” minie na dobre jeszcze rok. Ale technik musi być czujny i gotowy na zmianę zdania pod wpływem wydarzeń na rynku. No i ja jestem.

brunet

„Michasiu wyobraź sobie wzrosty na polskiej giełdzie”

113 Komentarze do: “Polowanie na Czerwony Październik… (31-X)”

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 10:35
Jacek Borawski

mentalny dobry, nigdy nie można go wybić
ale za uwolnienie emocji poprzez sprzedaż części gratulacje

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 10:40
Jacek Borawski

Gwoli ścisłości
miejsce na stopa beznadziejne, ale jak się byle gdzie kupuje to takie są czasem efekty
oczywiście proszę nie brać tego co napisałem aŻ nadto do siebie, ale piszę uczciwie

Michał

23 listopada 2020, godzina: 11:05

Na razie lepszego stopa nie mam niż wyjście na „0”. Jak coś się narysuje to będę podnosić. Być może 4,49 byłoby lepsze ustawić zlecenie i zapomnieć. Z zamierzchłej przeszłości jak CDR był po 6 zł byłem na Pana szkoleniu (wspólne ze Szczepanikiem).Prowadzę zeszyt transakcji i każdą transakcję mam opisaną. Po tylu latach na giełdzie ok. 95% stopów mentalnych realizuję, zawsze jest jeszcze 5% których nie realizuję od razu, ale ja się jeszcze uczę;) Pozdrawiam serdecznie.

Michał

23 listopada 2020, godzina: 11:09

Co do miejsca zakupu. Kupuję zawsze na kilka razy – dlatego średnia jak napisałem 4,42. Jak transakcja idzie w dobrym dla mnie kierunku dokupuję drugą, trzecią paczkę itd. Pierwszy zakup Agrotonu 4,12.

kuba836

23 listopada 2020, godzina: 13:45

Witam Panie Jacku nie ma Pan jakiegos psotka na srebrze lub złocie?

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 14:00
Jacek Borawski

Kuba836
Ostatnio na te kruszce nie zwracam za bardzo uwagi – Złoto chyba idzie na S

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 14:01
Jacek Borawski

Michał
Dozgonny szacunek dla Pana ode mnie za prowadzenie dziennika. Większość inwestorów tego nie ma

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 14:10
Jacek Borawski

Hotfinger
A Ripple kolejne 20%

EdekCo

23 listopada 2020, godzina: 15:17

a co z tym Ripple?

Klasiker

23 listopada 2020, godzina: 15:35

Edekco
Pan Jacek miał przyjemność zarekomendować kupno XRP jakieś dwa tygodnie temu na webinarze,
za chwilę będzie 100% zysku

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 15:57
Jacek Borawski

Klasiker / EdekCo
Jak widać czasem przypadkowo i mi się coś w końcu uda ;))

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 16:07
Jacek Borawski

no to ja edka po 57

Jacek Borawski

23 listopada 2020, godzina: 17:09
Jacek Borawski

i po 10 TP trAdycyjnie 47p

Dodaj komentarz:

`

*

Zobacz również

Data: niedziela, 25 Wrzesień, 2022
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FOHa (25-wrz)

Fakty Opinie Hipotezy SWig80 Liżą dołki i jakaś Głowa z Ramionami ?

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 18 Wrzesień, 2022
Autor: Jacek Borawski

Krajobraz po wiedźmach (18-IX)

Fakty Opinie Hipotezy Wig20 miesięczny Licznik białych i czarnych korpusów tzw. Sumacz „Black & White” (45) z krótkimi przerwami od 12 lat pulsuje w rytmie niedźwiedzia

Czytaj cały artykuł
Data: poniedziałek, 12 Wrzesień, 2022
Autor: Jacek Borawski

7 UP {12-wrz}

Ruch ponad 7% w ciągu trzech (od minimum do maksimum) sesji pojawił się na indeksie Wig20 jedynie 9 razy w trakcie ostatnich 10 lat. I wszystkie te razy miały miejsce od 2020 roku po raz pierwszy w trakcie spadków covidowych. Nerwowe byki ? na to wychodzi. Jak pokazuje krótka historia tylko jeden raz indeks potem zanotował kolejne nowe minima. Zatem pojawiła się szansa …

Czytaj cały artykuł