noble securities logo
Jacek Borawski

Bogdanka – Jak Kiedy Gdzie i Dlaczego ? Wgryzamy się w Trend Following

             Zainspirowany pytaniem Maćka o Bogdankę na Twitterze (a raczej X-ie) postanowiłem wziąć go na warsztat. Naniosłem Tory (linie zielonoczerwone), choć tak naprawdę może to być jakikolwiek długoterminowy parametr, który pomoże przeprowadzić logiczną selekcję – a przede wszystkim w pierwszej kolejności odsiać to co złe. Ja skupiam się na tym, by w miarę czytelny sposób stworzyć zasady, kiedy instrument jest monitorowany i zasady, gdy dany instrument nie interesuje mnie ani do transakcji ani do monitu.

bogdanka 0

Historia tej opowieści zaczyna się w 2014. Nie monitoruję waloru gdy spada, nie monitoruje gdy rośnie i jest jednocześnie zbyt dynamiczny. Dlaczego ? Bo dynamiczny ruch pociąga zazwyczaj nerwowy i mocno oddalony stop. Poza tym nerwy są zazwyczaj złym doradcą. Mocno natomiast oddalony  stop oznacza dużą relatywnie stratę lub jak to woli duże ryzyko podczas otwarcia transakcji. Generalnie cały proces analizy syntezy transakcji itd itd układam pod moją przyszłą potencjalną stratę.

lwb1

Slajd1 jest stosunkowo prosty

2014 i 2015 mamy na Bogdance z głowy, nie miałem szans zrobić jakąkolwiek transakcję, a zatem nie straciłem.

lwb2

Slajd2
Dynamiczny ruch w górę wrzucam do monitu, być może kupię w okolicach a) lub nie (zarobię) być może kupie w miejscu b) albo nie (stracę relatywnie mało)

lwb3

Slajd3
monit – poczekam na wybicie w górę – poszło w dół i cały slajd do wora a wór do jeziora.

lwb4

slajd4
monit od początku 2021 w miejscu 1 mogę sobie wyobrazić pierwsze transakcje, 2-za duża zmienność – wrzucę do monitu ale nie otworzę, 3-oczywiście pod torami nie kupuję

lwb5

slajd5
Sami sobie odpowiedzcie co ja myślę o Bogdance na dzień dzisiejszy. Bardzo lubię ten tok rozumowania. Przede wszystkim nie zawracam sobie nią głowy, gdy wykres mnie nie przekonuje. Na tym właśnie polega ulubiony mojego (?) autorstwa Trend Following.

9-10 lat notowań Bogdanki minęło. Mam zasady i raczej mam zyski na tym instrumencie. Piszę teoretycznie bo jak wiemy w praktyce różnie bywa, ale bez względu na to, podkreślę raz jeszcze, najważniejsze są stałe zasady. Wtedy wszystko jest proste dla umysłu i dla psychiki.

2 Komentarze do: “Bogdanka – Jak Kiedy Gdzie i Dlaczego ? Wgryzamy się w Trend Following”

Alone_knight

10 sierpnia 2023, godzina: 12:10
Alone_knight

Najwazniejsze na giełdzie jest znalezc walor ładny a olać brzydki. Niby proste, ale mamy jakas wrodzona (polską?) mentalność, że widzimy dziwny wykres, gdzie nikt sensownie nie zarobił , wtedy wchodzimy my i .. udowodnimy ze my tam zarobimy. Głupie i bezsensowne wyzwanie ktore sami sobie narzucamy.

Ile to razy miałem taka myśl – o jak pieknie ciagnie , spokojnie to mógłbym kupić, ale to tak łatwe pieniadze .. ze nawet nie ma sensu kupować. No przeciez to bez sensu. To ja szukam zysku czy wyzwania? Dlatego jak widze wykres ktory mi sie podoba to wpisuje slecenie kupna i … koniec . Za tydzien patrze co sie stało i czy nadal ładnie wykres wygląda.

Konczac – Bogdanka nie jest ładna. Ostatnio brałem we wrzesniu 2021 roku.

Jacek Borawski

10 sierpnia 2023, godzina: 12:22
Jacek Borawski

„Ostatnio brałem we wrzesniu 2021 roku”
mimo że w tym siedzę zdarza mi się zapominać że taki walor w ogóle istnieje.

znałem takiego inwestora który mi mówił patrząc na łatwy wykres, że zarobić tutaj byłoby za proste…
Czyli poza pieniędzmi jest jakiś dodatkowy kontekst/podtekst ?? 😉

zapraszam na X versus_jack

Dodaj komentarz:

`

*

Zobacz również

Data: niedziela, 9 Czerwiec, 2024
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FOHa (9-VI)

  Wig20 Minimalny zasięg ruchu po wybiciu z klina (2420) został wypełniony w piątek, czy to oznacza, że spadki się skończyły? Byłaby to rzadkość…

Czytaj cały artykuł
Data: sobota, 1 Czerwiec, 2024
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FOHa (1-VI)

  Wig20 Indeks opuścił krótkoterminowy klin dołem a minimalny zasięg (2420) nie został jeszcze wykonany. Jak widać obecny ruch spadkowy nie jest póki co większy niż ten kwietniowy. Ale niedźwiedzie głowa do góry – wszystko przed nami 😉

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 26 Maj, 2024
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FOHa (26-V)

  Wig20 Spodziewałem się spadków, ale nieco większych niż miały miejsce w mijającym tygodniu. Linie tworzące SR SubGigant (których używam do pomiarów Siły Relatywnej) na razie bezpieczne dla trendu.  Co nie znaczy, że nie będzie spadać dalej. Ale trendowo jakby wejść na rynek po jesiennych wyborach trend trwa dalej.

Czytaj cały artykuł