Dom Maklerski Banku BPS
Jacek Borawski

Strzelam małego FoHa (27-sty)

                     To co ważne – jestem trendowcem, jestem technikiem i znaczenie dla mnie ma – co  i czy można (dany pomysł) sklonować, ten sam kształt gdzieś indziej. Nie uznaję kupowania „na czuja” bo to dyskwalifikuje osobę w moich oczach. Na giełdzie w pierwszej kolejności traci się pieniądze, stąd transakcja powinna być wcześniej przygotowana czyli rynek powinien, nim otworzę pozycję (zaproponuje otwarcie) samemu pochodzić. Jestem trendowcem oznacza, że inwestuję w kierunku trendu, zazwyczaj średnioterminowego, bo ten trend wyznacza moje realne stopy. Jestem technikiem oznacza, że interesuje mnie tylko wykres i zazwyczaj nic więcej. Przyznaję że czasem, rzadko mogę tu dodać jakieś ukłony, te nie związane z AT, ale to tylko wyjątek potwierdzający 95% regułę. Reasumując, gdy otworzę pozycję mogę uzasadnić dlaczego i zrobić to samo kiedyś jeśli podobny sygnał wystąpi w Brazylii lub w Nowej Zelandii. Tylko w ten sposób można w sposób stały rok do roku zarabiać, co nie znaczy, że się zawsze wygra ze wzrostowym indeksem. Ale ze spadkowym ZAWSZE. Na akcjach preferuję wykresy dzienne, na kontraktach godzinowe, na walutach minutowe.

Wig20

dec sty

Dzisiejsza sesja wydłuża ruch spadkowy bardziej niż ten grudniowy. Ruch od poniedziałkowego dołka nie był większy niż poprzednia korekta (do 2003,50). Wydawało się że po uformowanym „objęciu hossy” kurs musi ten poziom pokonać. Stało się inaczej. Sesja środowa przynosi wspomnianą wcześniej zwrotną formację „ORD” – Outside Reversal Day. Ruch powyżej 1998 jak znam życie da wzrosty, a na razie wygląda to na korektę pędzącą z minimalnym zasięgiem ruchu w dół na 1872 pkt.

Marvipol

mvp

W zasadzie zwróciłem uwagę na ten walor pod koniec wakacji. Problemem było znalezienie dobrego i bezpiecznego miejsca do otwarcia pozycji. Dzisiejsza sesja powoduje że czuję się dumny jak paw, wciąż mam do tego waloru dobry pozytywny sentyment.

Bioton

bioton

Póki co oczywisty niedźwiedź z wyraźnym oporem na poziomie 4,70. Ale pierwszy raz od niepamiętnych czasów, średnie15,45,100,200 zeszły się w jeden punkt obejmując jedną wczorajszą sesję. Coś będzie.

Grodno

grodno

okno bessy na wzmożonym wolumenie (wykres candle volume). Wygląda to fatalnie.

Inter Rao

interrao

Czasem trudno jest znaleźć łatwiejszy i bardziej oczywisty instrument do otwarcia pozycji niż ten w połowie grudnia, oczywiście na wybicie. Nadal ładny,

Forte

forte

w portfelu od sierpnia po 27,50 połowa zamknięta, stop na fioletowej i nic złego się nie dzieje. To lubię.

Mirbud

mirbud

Uwielbiam ten wykres tak mniej więcej od kwietnia/maja. Nie widać tu nadal nic niepokojącego. Wystarczyło tylko zaproponować otwarcie gdzie bądź, ale ciągle coś przeszkadzało. i tak sobie kurs zaliczył ruch z 1 do 4 a my wciąż i wciąż bez pozycji. Żałosne.

Synektik

synektik

instrument z bardzo dużym potencjałem w górę, ale nic póki co z tego nie wynika obecna korekta nie powinna być dłuższa niż poprzednia, bo bardzo tego nie lubię. Wybicie 26,30 zamknie naszą pozycję. Choć powiem szczerze kilka dni już po otwarciu nabrałem wątpliwości w kwestii potencjalnego tu sukcesu.

XTB

xtb

gdy po wielomiesięcznej konsolidacji wybijał opór 18,40 wyglądało to bardzo obiecująco. Ale miesiąc ruchu powrotnego i spadek poniżej 18,40 ? to się kupy już nie trzyma. No i zrobił się z tego straszny nieprzewidywalny „badziew”.

Tauron

tauro

Trójka Bessy

Orange Polska

opl

Skąd tu nagle „Trzech Białych Żołnierzy” ???

KGHM

kghm

Poteoretyzujmy troszkę. W październiku walor należał do najsilniejszych relatywnie z segmentu Wig20. Ba, nadal należy. W oparciu o  wybicie (jedynki) zdecydowałem się (teoretyzujemy) na zakup. Było miło, bo rynek uformował 5 fal w fali wydłużonej, którą nazwałem trójką. Na upartego mogłem zamknąć w szczycie (bo jak się okazało) fali trzeciej (1=5), ale tego nie zrobiłem, bo uznałem, że po korekcie typu cztery będzie nowy szczyt. Pytanie brzmi, gdzie teraz inteligentnie zastopować przy takim założeniu pozycję ? Oczywiście by nie grymasić że miało się dużo a ma się 0.

CD Projekt.

cdr

Na koniec zagwozdka. Gdzie i dlaczego trzeba było kupić ten walor technicznie. Dodam, że nie interesują mnie zakupy gdzie zmienność (ATR(14) jest większa niż 6%. ale załóżmy że tym razem się ugiąłem. Pytanie brzmi, dlaczego tu a nie gdzie indziej (ja to sklonuję na innych wykresach. Moje zdanie jest takie. Logicznie i nie „na czuja” nie dało się tego kupić. Przypominam, że dziś dostaliśmy silny sygnał kupna (WYSPA ODWROTU). „Spadająca Gwiazda” to raczej zła świeca  na przyszłe zakupy. Tylko gdzie sygnał zostanie zneutralizowany i dlaczego tak daleko? Dla mnie to jeden z tych nietransakcyjnych walorów. Ale to tylko moje zdanie.

Wig-Budownictwo

bud

Szukamy sygnałów sprzedaży bo te prawie wszystkie się pochowały.

Nokia dziś w przelocie +100%, Black Berry niewiele mniej. Ciekawe czasy

Wszystkie następne „małe Fohy” będą zahasłowane (wiem, że to głupie słowo ale mądrzejsze nie wpada mi do głowy)

29 Komentarze do: “Strzelam małego FoHa (27-sty)”

Michał

27 stycznia 2021, godzina: 22:07

‚Wszystkie następne „małe Fohy” będą zahasłowane ‚ – wielka szkoda panie Jacku.

Alone knight

27 stycznia 2021, godzina: 22:33
Alone knight

no i nic o Gamestop a to moze byc poczatek lawiny

Artur

27 stycznia 2021, godzina: 22:53

Panie Jacku jaki jest sens zajmowac sie tym polskim bajzlem na gpw czy new connect nie lepiej analizowac tylko spolki nyse nasdaq 8000 walorow kilka razy w roku zagrania bankomatowe i plynnosc. Moze 1 w tygodniu webinary tylko z USA

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 09:54
Jacek Borawski

Artur
przejrzeć 8000 spółek ? istny hardkore

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 09:56
Jacek Borawski

Artur…
kiedyś robiłem testy apropos logiki wykresów i ich płynności
i wyszło na to, że żeby wykres miał ręce i nogi to musi mieć dzienny obrót ok 15 mln dolarów. zakładam próg na jakieś 20 milionów.
to oznacza że liczba walorów do obserwacji spadnie do jakieś 2000 – i to już jest pocieszające

Borys

28 stycznia 2021, godzina: 10:38
Borys

Panie Jacku a co pan sądzi o Serinus bo pędzi jak szalony , czy Pańskie AT coś wychwyciło na nim ?

Życze dużo zdrówka bo to najważniejsze ,

Panie Jacku a co by musiało się stać na wykresie ,żeby w grę wszedł scenariusz ,że zrobiliśmy abc jako 4 pod linię trendu spadkowego i nowe dołki na WIG 20

Borys

28 stycznia 2021, godzina: 10:40
Borys

Panie Jacku czy technicznie CDRED można było kupić na 10 linie trendu ?

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 10:45
Jacek Borawski

Borys
Drobnostka wybić dołek z końca października. CDRed można było kupować tylko na czuja – znajdę w kontrze kilkadziesiąt które przy takim kształcie nie zapłaciły. Dla mnie to nic wielkiego – po prostu nie zarobię na CDR tylko na czymś innym.

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 10:48
Jacek Borawski

https://zapodaj.net/aa0dbf1587895.jpg.html

te cztery minima mogły się podobać – ładne trzymanie wsparcie – ale ja muszę czekać 4 miesiące – albo kurs musi wybić maxa z 4 miesięcy
kiedy to robił zmienność była powyżej 7% czyli dla mnie do odstrzału.
Niestety jestem tym jednym z nielicznych głupków który patrzy na tyły a nie do przodu.
może dlatego że wszyscy na giełdzie chcą zarobić – ja nie chcę tracić – zawsze patrzę na ryzyko i jakoś leci

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 10:50
Jacek Borawski

Borys
nie uznaję linii trendu jako sygnał do kupna/sprzedaży
jedynie ewentualnie jako sygnał do zmiany zdania
więc CDR z tego powodu odpada

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 10:56
Jacek Borawski

z tym październikowym dołkiem to zaokrągliłem koncepcyjnie bo za chwilę przyjdzie ktoś mądrzejszy ode mnie i narysuje coś takiego

https://zapodaj.net/3242a9adbc0ab.jpg.html

niemniej wyłamanie jesiennych minimów to warunek nieodzowny do myślenia o kontynuacyjnych spadkach

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 11:36

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 11:37
Jacek Borawski

Michał
żałuję ale jakiś bonus dla webinarowców musi być

Borys

28 stycznia 2021, godzina: 12:03
Borys

Panie Jacku jezeli OFE ma 85% srednio w akcjach jak podali to ja nie wiem jak ta 3 ma iść na 3100 to gdzie 5 tka , osobiście myślę, że wątpię na taką hossę w WIg 20 .

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 12:26
Jacek Borawski

Borys
Nie wiem czy Pan wie jak pojawiła się hossa w 2003 roku ? Tak w kwietniu maju zagranica zaczęła dzień w dzień kupować a OFe i Fundusze im podawać. bo spodziewali się końca. Nagle indeks wzrósł z 1150 na 1700 i te same OFE i fundusze zaczęli odbierać co sprzedali. Jednym słowem : nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie. A że w OFE pracują amatorzy to łatwo ich przerobić.

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 12:30
Jacek Borawski

Wystarczy by pewnego słonecznego dnia jakiś mądrala z Wall Street dał zielone światło na „Poland” i reszta zrobi się sama.

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 12:31
Jacek Borawski

a dlaczego o tym mówię/piszę teraz : bo listopadowy wzrost zrobiła właśnie zagranica

Borys

28 stycznia 2021, godzina: 12:59
Borys

Panie Jacku ale teraz jest zupełnie inna sytuacja , wtedy OFE nie miały 85% w akcjach bo miały jeszcze obligacje i stałe napływy z ZUS a teraz mają SUWAK który co roku zabiera od 6 do 8 mld zł , zobaczymy , nie twierdzę, że to ja mam rację , na razie podali ,że w styczniu OFE w ramach suwaka musiało oddać 550 mln zł , teraz nie dostają z ZUSu co roku 20-30 mld zł a muszą oddawać to nie ta sama sytuacja co 2003 rok .

I ja pamiętam ile dywidendy płaciły Banki , KGHm i inne wtedy a ile teraz .

Oby pan miał rację z tą mega hossą ale jakoś od tego 2008 roku czyli już 13 lat to jakoś słabo im to idzie , poza tym zagranica to ma chyba gdzie zarabiać USA Japonia Dax itd.

Alone_knight

28 stycznia 2021, godzina: 13:02
Alone_knight

w 100% się zgadzam – nie ma gorszej rzeczy jak gdybanie kto i po co – jest sygnał to bierzemy, nie ma to nie. Gdybym to ja był w Goldmansachts to bym sobie rysował kreski i wg nich tworzył wykresy i pisał algorytmy.

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 13:05
Jacek Borawski

….też mam takie wrażenie że wszędzie lepiej tylko nie tutaj, nie rozumiem po co się pchać do miejsca gdzie są same ograniczenia,

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 13:08
Jacek Borawski

Alone_
populacja inteligentnych (IQ>130) to 2,2% ludzi na świecie, jak Pan myśli jaką część stanowią inwestorzy?. trzeba by malować dla mało bystrej większości

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 13:09
Jacek Borawski

teraz pytanie : na co reaguje większość ? Przypominam że większość traci na giełdzie
moje ulubione testy z MP na rynku Futures i akcji drukowane przez Parkiet dzień w dzień (mam je do dzis) są porażające

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 13:22
Jacek Borawski

od 1999 roku pracowaliśmy na Wspólnej a po drugiej stronie ulicy był DMBOŚ. Inwestorzy mieli fajnie bo przeskakiwali z jednego biura do drugiego. W ten sposób zdobyłem wiele cennych znajomości po drugiej stronie biura. A To były czasy że lepiej – czyt. łatwiej było przyjść z walizką pieniędzy do biura niż robić przelew. I nie miało znaczenia co kto uważał czy rynek wzrośnie czy spadnie i jak wygląda wykres. Jak do BOSia przychodził „pan Waldek ten pan co się nie boi” z walizką pieniędzy to następnego dnia wszyscy wiedzieli że zaczyna się hossa. I faktycznie się zaczynała.

Borys

28 stycznia 2021, godzina: 13:39
Borys

Panie Jacku ma pan rację , jak FED i BOJ ogłaszają dodruk Bilionów Monet to wiem że idzie mega hossa , to ten pana Waldek z walizką .

Mamy chyba swój gamestop na CDRED .

Alone_knight

28 stycznia 2021, godzina: 13:45
Alone_knight

… i nic się nie zmieniło – ulica nie zrobi hossy.

Koncepcja zrobienia teraz wielkiej korekty która pan pokazał – a właściwie 2ki, mi idealnie pasuje – logika która zawsze obowiazuje, ze obkupiona ulica z zysków jakie ma np. 50% nagle zrobi 5% albo strate, wtedy wchodzą w te palace papiery zagraniczni dla których wreszcie jest tanio- i wtedy byłoby dla mnie logicznie 🙂

Jacek Borawski

28 stycznia 2021, godzina: 13:58
Jacek Borawski

Borys
to nie mój Waldek tylko nasz narodowy

Borys

28 stycznia 2021, godzina: 16:51
Borys

Waldek przyniósł walizkę pieniędzy na cdred i wyciska krótkie pozycje .

andrzej

28 stycznia 2021, godzina: 18:36

Panie Jacku a co z projprzemem. Chyba dalej aktualne to 70 zł ??

Jacek Borawski

29 stycznia 2021, godzina: 10:08
Jacek Borawski

andrzej
w małym FoHu będzie dziś wieczorem

Dodaj komentarz:

`

*

Zobacz również

Data: niedziela, 29 Styczeń, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam Foha (29-sty)

Fakty Opinie Hipotezy Dziwny indeks, Kurs od kiedy się zaczęło (zielona elipsa) tylko dwa razy był na koniec dnia poniżej średniej wykładniczej z 15 sesji. Raz nieznacznie, w efekcie z kimkolwiek nie rozmawiam (telefon, Skype) rozgrywa Shorta. Nie grywam na kontraktach, ale gdybym to zasadę mam jedną – trend to trend.

Czytaj cały artykuł
Data: niedziela, 22 Styczeń, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam FoHa (22-sty)

Fakty Opinie Hipotezy Wig20 / Wig140 Temu, który wymyślił indeks Wig140 powinna zostać ufundowana jakaś specjalna nagroda pieniężna za stworzenie „Najbardziej Niepotrzebnego Indeksu Na Świecie” (NNInŚ).

Czytaj cały artykuł
Data: poniedziałek, 16 Styczeń, 2023
Autor: Jacek Borawski

Strzelam amerykańskiego FoHa (16-sty)

Fakty  Opinie Hipotezy Na początek Siła Relatywna instrumentów webinarowo oznaczonych TOP

Czytaj cały artykuł